برای اتصال چوب ها به هم دیگر راه های بسیاری وجود دارد که نجاران و متخصصین صنایع چوب از آنها بهره می گیرند . گروه کم جا چوب برایتان نوشته ای آماده کرده است تا با این روش ها آشنا شوید.

اتصال فارسی بر

این اتصال به مراتب بهتر از اتصال لبه ای است و برای اجرای آن باید چوب ها را با زاویه ۴۵ درجه برش ، و در کنار هم قرار دهید تا حالت گونیایی یا ۹۰ درجه به دست آید. این اتصالات را میتوانید در کابینت آشپزخانه ، قاب عکس ، قاب پرده و تقریبا در همه ی سازه های چوبی و ام دی اف مشاهده کنید. برای اجرای این اتصال می توانید از دستگاه فارسی بر استفاده کنید و البته در زمان های گذشته ، اساتید نجاری از اره دستی برای اجرای فارسی بر میکردند.

 اتصال کنشکاف

این اتصال هم مانند اتصال های قبلی ، راهکار مناسبی برای اتصال دو قطعه ی چوبی به هم است. به این صورت که بر روی یکی از صفحه ها شیاری به اندازه ضخامت و عمق چوب مورد نظرتان ایجاد میکنید و یکی از این تکه ها را به صورت کشویی در داخل شیار قرار می دهید.یکی از متداول ترین روش ها برای ساخت قفسه های چوبی است.

اتصال لب به لب

این اتصال هم یک راهکار آسان و ساده برای اتصال چوب و ام دی اف است. برای متصل کردن چوب باید از چسب چوب و میخ یا پیچ چوبی به صورت ترکیبی استفاده کنید تا این اتصال ماندگاری بیشتری داشته باشد.

اتصال دم چلچله ای ، کبوتری

اتصال دم چلچله ای یکی از محبوب ترین و معروف ترین اتصالات در صنایع چوب است. نجار های حرفه ای و علاقه مند به هنر های چوبی از این اتصال برای افزایش کیفیت کار خود و در کنار آن نشان دادن تخصص و قابلیت های استفاده میکنند. اگر در شبکه های اجتماعی صفحات اساتید هنر نجاری را مرور کنید ، می توانید عطش و علاقه ی آنها را به استفاده از این نوع اتصال مشاهده کنید.

اتصال کام و زبانه

یک راه عالی برای اتصال دو چوب به هم است که از قدیم برای ساخت درب و پنجره ، نردبان ، میز ، صندلی ، و … استفاده می شد. اما در سال های اخیر شاهد هستیم که به عنوان مثال برای ساخت چارچوب درب از فارسی بر کردن دو سر الوار ها استفاده میشود. در مطالب آینده در مورد اجرای این اتصال ها به صورت تکمیلی توضیحاتی ارائه خواهیم داد.

اتصال لبه ای

این اتصال از ساده ترین و ابتدایی ترین نوع اتصالات در صنایع چوب است. معمولا در پروژه هایی استفاده می شود که :
در صورت ایجاد درز بین چوب های مشکلی در کار ایجاد نمیشود و نگران این موضوع نیستید.
اینکه شما لوازم مورد نیاز برای ایجاد اتصالات دیگر را در اختیار نداشته باشید .
گاهی نیاز است که دو الوار را در کنار هم بچسبانید و که اتصال لبه ای مرسوم است.
و دلایل زیادی که شما را مجاب میکند که از این نوع اتصالات استفاده کنید.
در این نوع اتصال باید در نظر داشته باشید که ابتدا باید تخته های مورد نظرتان را رنده و گندگی کنید تا نری چوب به خوبی صاف شده باشد و با قرار گرفتن در کنار هم درز و شکافی ایجاد نشود . اگر چوب های رنده و گندگی کردید و همچنان ناصافی و درز وجود داشت ، دوباره پروسه قبلی را اجرا کنید تا تخته صاف و یکدست شود.
برای اتصال دو یا چند تخته با هم ، باید لبه های تخته را به چسب چوب آغشته کنید و با دقت در کنار هم قرار دهید . با توجه به نوع کاری که قصد انجام آن را دارید ، میتوانید از گیره ، پیچ دستی یا منگنه استفاده کنید.